
Hollók a gabonaföldek felett
Vincent van Gogh
Vincent a színek királya!
1853 Március30-án, Hollandiában született és 1890 Július 29-én halt meg Franciaországban...
A legtöbben bele sem gondolnak abba, hogy az évek során mennyi fontos és meghatározó ember született és halt meg. Ezek közé az emberek közé tartozik egyik kedvenc festőm is, Vincent van Gogh. Meghatározó személyiség mind a művészetben mind az életemben. Ezzel a kis szösszenettel szeretném megköszönni Neki, hogy élt, létezett, alkotott és hagyott valami jót a világra!
„Tájai feldúltnak, megrázkódtatásoktól tépettnek látszanak”
/Werner Hofmann/
A kép ismert más címen; a Varjak a búzamezők felett néven is szokták emlegetni.
Az 1980-as években kezdett el festeni, a szeme elé táruló valóságból indult ki, de képei kisebb-nagyobb ecsetvonásaival posztimpresszionista festővé vált vagy annak született. Szerette visszaadni a valóságot, de sosem úgy, mintha egy fotót néznénk, minden hangsúlyt a színekre fektetett. Nem a felszínes valóságot ragadta meg, hanem a mélyebb érzelmeket tárta a kíváncsi szemek elé és vitte vászonra, azért is nevezték a romantikusok örökösének.
Számára a festés nem csak egy hobby volt, nem csak az unalmas perceit, óráit igyekezett elütni vele. Neki a festés maga volt az élet, a szerelem, maga folyamat pedig nem jelentett számára mást, mint egy aktust, melyben az ecsettel magáévá tette a festéket és leterítette a vászonra, akár csak egy vadász a kiszemelt állatot.
A ’Hollók a gabonaföldek felett’ című festménye élete legutolsó alkotása volt. Láthatjuk a képen; a borult ég és a varjak is a zaklatottságot szimbolizálják. A színek itt is erőteljesek és kifejezőek, a képnek van mélysége, nem egy átlagos tájkép, nem is annak készült.
A képen látszó út is szimbolizálja Van Gogh életútját, ami egy kicsit sem egyenes, mellesleg nem látjuk elveszni a távolban, hanem egyszer csak vége szakad. Utal ezzel a kép befejezése utáni napon elkövetett öngyilkosságára.
Vincent Van Gogh egész életében betegségekkel és lelki problémákkal küldött, ezért is menekült az alkotás csodálatos világába. Mint oly sok művészt, őt sem értették meg addig, amíg élt, csak később jött rá az emberiség, hogy Vincent valójában egy igazi csoda volt.
